434243127 3522635644716038 5306734130884154385 n

Ιδιαίτερη τιμή για το σχολείο μας η επίσκεψη του κ. Πάνου Καρβούνη, Δρ. Του Πανεπιστημίου Panthéon Sorbonne, ο οποίος έχει διατελέσει Επικεφαλής της Αντιπροσωπείας της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Ελλάδα και Ειδικός Σύμβουλος του Ευρωπαίου Επιτρόπου για τις Οικονομικές και Χρηματοοικονομικές Υποθέσεις, Pierre Moscovici. Ο κος Καρβούνης μίλησε στους μαθητές για τις Ευρωεκλογές και την ανάγκη ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης των νέων για θέματα που αφορούν το μέλλον της Ευρώπης. Η συμμετοχή τους στις Ευρωεκλογές είναι αναγκαία και συνιστά βασικό δικαίωμα κάθε Ευρωπαίου πολίτη. Την ανάγκη για ανάπτυξη της ενεργούς πολιτειότητας τόνισε η Διευθύντρια του σχολείου, Τηλιγάδα Ευμορφία, απευθυνόμενη στους μαθητές/τριες, οι οποίοι συμμετέχουν στο πρόγραμμα Σχολεία /Πρέσβεις του Ευρωπακού Κοινοβουλίου κι έχουν ήδη επισκεφθεί το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο. Ευχαριστούμε θερμά την υπεύθυνη του προγράμματος κ. Ρουχωτά Μαρία, η οποία οργάνωσε και συντόνισε την εκδήλωση .